05-05-2024 05-05-2024

Spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Grzebyk

04.04.2024 Kategoria: Inicjatywy

Kwiecień to piękny wiosenny miesiąc poświęcony książce, a także promocji czytelnictwa. Dokładnie 2 kwietnia, w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, świętuje się Dzień Książki dla Dzieci. Z kolei 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Takie święta zachęcają do celebrowania niezwykłej wartości książki oraz umiejętności czytania, jednej z elementarnych umiejętności człowieka. Z tej okazji w czwartek 4 kwietnia 2024 r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie, jakim było spotkanie autorskie z powieściopisarką, autorką debiutanckiej powieści Pomiędzy nami tajemnice, panią Katarzyną Grzebyk. Pani Katarzyna jest absolwentką filologii polskiej. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w podkarpackiej prasie, zdobyła kilka nagród i wyróżnień w konkursach literackich, współtworzyła wspólnie z dr. Antonim Chuchlą książkę Tajemnice okolic Niebylca, a z panią Aliną Bosak Sekrety Rzeszowa. Ponadto od lat aktywnie działa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Niebyleckiej, m.in. redagując artykuły do „Roczników Niebyleckich”, prowadzi blog poświęcony ukochanym książkom i podróżom, a także pracuje w kilku szkołach na terenie gminy Niebylec jako logopeda. Niespełna dwa miesiące temu, 13 lutego 2024 r., miała miejsce premiera wspomnianej debiutanckiej powieści obyczajowej ukazującej historię kilku pokoleń związanych z Niebylcem. Podczas spotkania prowadzonego przez panią Iwonę Lenart, nasz gość otwarcie i wyczerpująco odpowiadał na pytania związane z warsztatem pisarskim, okolicznościami powstania książki, tytułu czy okładki. W niezwykle ciekawy sposób pisarka przedstawiła historię tworzenia książki od pomysłu po wydanie w postaci pięknego egzemplarza z przyjemnie kolorową okładką. Autorka barwnie przedstawiła zarys fabuły powieści, zachęcając młodzież i nauczycieli do lektury. Zaprezentowała swoje odręcznie poczynione notatki w trakcie pisania powieści, które w przełożeniu na druk komputerowy dają 170 stron, a po złożeniu - 296 stron książki. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a po jego zakończeniu chętni ustawili się w kolejce po własny egzemplarz z autografem i dedykacją.

Dziękujemy serdecznie pani Kasi za inspirującą rozmowę, otwartość i poświęcony czas. Książki są po to, by je pisać, czytać i o nich rozmawiać. Dzięki temu żyją i magicznie ubarwiają naszą codzienną rzeczywistość.