I Gminny Konkurs Poprawności Językowej - rozstrzygnięcie

08.03.2019 Kategoria: Konkursy i zawody

Na początku lutego 2019 roku odbył się I Gminny Konkurs Poprawności Językowej pt. Język moją wizytówką. Został on zorganizowany przez naszą szkołę i był skierowany do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu gminy Niebylec. Konkurs powstał w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego na 21 lutego. Jego nadrzędnym celem jest popularyzacja kultury słowa wśród uczniów oraz propagowanie szacunku do języka ojczystego poprzez dbałość o poprawną polszczyznę.

Do zmagań konkursowych przystąpiło 47 uczniów z 6 szkół podstawowych. Miesiąc przed rozstrzygnięciem, tj. 5 lutego 2019 r., wszyscy uczestnicy przystąpili do testu, w którym zmagali się z licznymi zadaniami z zakresu ortografii, składni, interpunkcji i frazeologii. Ponadto uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością przysłów i zapożyczeń z języków obcych.

5 marca 2019 roku w naszej szkole miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników. Finałowe spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Niebylec Zbigniew Korab, Zastępca Wójta Gminy Krzysztof Koza oraz Sekretarz Gminy Antoni Chuchla. Gościem specjalnym był znakomity językoznawca Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor wielu książek i artykułów naukowych - prof. dr hab. Kazimierz Ożóg.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu otworzyła pani dyrektor. Po krótkim powitaniu i wprowadzeniu udzieliła głosu ósmoklasistom, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali program artystyczny. W swoim wystapieniu najstarsi uczniowie szkoły w groteskowy sposób zwrócili uwagę na kondycję współczesnego języka młodzieży. Wyróżnia go swoboda wypowiedzi, niestaranność, bezlik kolokwializmów, akronimów oraz zapożyczeń. Aby zwrócić uwagę na urok oraz niepowtarzalny charakter naszego języka, uczniowie przypomnieli dzieje polszczyzny od średniowiecza po współczesność. Ósmoklasiści przekazali istotną myśl, by każdy czuł się odpowiedzialny za słowo oraz dbał o piękno mowy ojczystej w codziennych wypowiedziach.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. Kazimierz Ożóg. W swoim wykładzie odniósł się do hasła konkursowego Język moją wizytówką oraz występu uczniów. Wielokrotnie podkreślał wagę języka w życiu człowieka. Język, będący podstawową formą komunikacji, odpowiada za budowę relacji międzyludzkich. Pozwala on wyrażać emocje, nazywać fakty i zdarzenia. Należy dbać o to, by wypowiadane słowa były piękne, dobre i mądre, ponieważ z ich pomocą budujemy otaczający nas świat.

W dalszej części nastąpiło wręczenie nagród. Najbardziej wszechstronną wiedzą wykazały się uczennice, które zajęły trzy pierwsze miejsca:

• I miejsce: Wiktoria - uczennica kl. VI, SP Niebylec
  • II miejsce: Maria - uczennica kl. VII, SP Lutcza nr 2
  • III miejsce ex aequo: Joanna - uczennica kl. VIII, SP Jawornik oraz Daria - uczennica kl. VIII, SP Lutcza

Laureatki otrzymały dyplomy i nagrody w postaci pięknie wydanych słowników.

Drobne upominki oraz dyplomy otrzymało również jedenaścioro uczniów:

• Kinga - uczennica kl. VIII, SP Niebylec
  • Sylwia - uczennica kl. VII, SP Niebylec
  • Martyna - uczennica kl. VI, SP Niebylec
  • Dominik - uczeń kl. VIII, SP Jawornik
  • Justyna - uczennica kl. VIII, SP Lutcza nr 2
  • Monika - uczennica kl. VIII, SP Lutcza nr 2
  • Julia - uczennica kl. VIII, SP Lutcza nr 2
  • Kinga - uczennica kl. VIII, SP Połomia
  • Tomasz - uczeń kl. VIII, SP Lutcza
  • Daria - uczennica kl. VIII, SP Lutcza

Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Po ogłoszeniu wyników głos zabrał Wójt Gminy Niebylec, który podziękował za zorganizowanie konkursu i podjęcie inicjatywy promującej dbałość o polszczyznę. Na zakończenie w podziękowaniu za piękny wykład profesor Kazimierz Ożóg został obdarowany kwiatami, a także... tortem imieninowym. Ks. Andrzej Chmiel w imieniu społeczności szkolnej oraz zgromadzonych gości złożył solenizantowi wzruszające i szczere życzenia.