III Gminny Konkurs Poprawności Językowej - ogłoszenie wyników

03.03.2021 Kategoria: Konkursy i zawody

Wszyscy pracownicy naszej szkoły na co dzień dokładają wszelkich starań, by popularyzować w środowisku uczniowskim konieczność troski o język polski. Wspieranie wysokiej kultury języka ojczystego nie może jednak ograniczać się wyłącznie do działań wewnątrzszkolnych, stąd też po raz trzeci zorganizowaliśmy Gminny Konkurs Poprawności Językowej.

Tegoroczna edycja zdecydowanie różniła się od wcześniejszych. Ze względu na utrzymujący się stan epidemiczny w kraju konkurs przebiegał z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Do części testowej przystąpiło 24 uczestników ze szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie gminy Niebylec. W dniu 19 lutego 2021 r. zgłoszeni uczniowie z klas VI-VIII rozwiązywali test weryfikujący wiadomości oraz umiejętności polonistyczne.

Kiedy komisja konkursowa sprawdziła wszystkie prace, nadszedł czas na przyznanie nagród. Aby tradycji stało się zadość, nowoczesne technologie i dostępność platform komunikacyjnych pozwoliły podtrzymać zwyczaj oficjalnego ogłoszenia wyników. Rozstrzygnięcie konkursu, przypadające na 2 marca 2021 r., tym razem przybrało formę transmisji on-line. Najpierw o godz. 1000 wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami, dyrekcją naszej szkoły, uczniami oraz nauczycielami wzięli udział w spotkaniu multimedialnym ze znanym literatem, podróżnikiem i pasjonatem starych komputerów – Marcinem Koziołem. Już po kilku minutach autor serii powieści przygodowych Detektywi na kółkach, w tym lektury uzupełniającej dla klas IV-VI Skrzynia Władcy Piorunów, zjednał sobie serca dzieci oraz nauczycieli, zabierając wszystkich w niezwykłą podróż po świecie wyobraźni. Pisarz ze swadą opowiadał o  bohaterach swoich książek oraz ich ekscytujących przygodach. W trakcie wystąpienia zdradził wiele nowinek naukowych, ciekawostek biograficznych dotyczących wynalazcy Nikoli Tesli, a także przeprowadził eksperyment, który nawet przez monitory komputerów zelektryzował i zaskoczył zgromadzonych. Całość uzupełniona była ciekawymi animacjami, filmikami oraz zdjęciami. Spotkanie autorskie, przepełnione sporą dawką humoru oraz dobrą energią, dawało możliwość interakcji. Dzięki temu uczestnicy w czasie rzeczywistym odpowiadali na pytania pisarza, a na zakończenie sami zadawali je gościowi. Ta część spotkania wzbudziła sporo emocji i wywołała lawinę pytań dotyczących życia i twórczości. Pisarz chętnie odsłonił źródła literackich inspiracji, ujawnił sporo szczegółów związanych z powstawaniem książki oraz chętnie opowiedział o tym, czym zajmuje się w wolnych chwilach. Godzinne spotkanie z pisarzem minęło niepostrzeżenie, ale też bardzo owocnie. Rozbudziło w uczniach czytelniczą ciekawość i zmotywowało do sięgnięcia po książki, które intrygują, uczą oraz dostarczają wielu przeżyć.

Tuż po spotkaniu autorskim wszyscy uczestnicy obecni podczas rozstrzygnięcia konkursu połączyli się o godz. 1100 na platformie Microsoft Teams. Dyrektor szkoły Anna Daszykowska powitała zebranych. Podziękowała uczniom, ich rodzicom i nauczycielom za udział w konkursie, który wymagał zaangażowania i przygotowania. Następnie odbyła się część artystyczna. Na tę okoliczność uczniowie klas V-VII pod opieką pani Iwony Lenart zrealizowali w ramach projektu edukacyjnego film oparty na lekturze Mały Książę. Oprawę muzyczną przygotował pan Franciszek Stawarz. Uczniowie zaprezentowali swój potencjał sceniczny oraz wokalny, a całe przedsięwzięcie miało na celu zachęcić młodzież do odkrywania lektur na nowo i odczytywania ich w odniesieniu do współczesności.

Pod koniec spotkania w wirtualnej przestrzeni nadszedł długo wyczekiwany moment podania nazwisk zwycięzców. Wyniki tegorocznego testu pokazały, że dla niektórych polszczyzna nie ma tajemnic i wcale nie jest trudna. Poszczególne miejsca przyznano wg największej liczby zdobytych punktów. Lista laureatów oraz wyróżnionych przedstawia się następująco:

Laureaci:

I miejsce – Damian – kl. VII – Szkoła Podstawowa im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Jaworniku

II miejsce  – Marcelina – kl. VIII  – Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu

III miejsce – Julia – kl. VIII – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Konieczkowej

Wyróżnienia:

Martyna – kl. VIII – Szkoła Podstawowa im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Połomi

Wiktoria – kl. VIII – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Lutczy

Adam – kl. VII – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Lutczy

Maciej – kl. VIII – Szkoła Podstawowa im. Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej

Anna – kl. VI – Szkoła Podstawowa im. Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Laureatom i wyróżnionym przyznano nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Niebylcu.

Po oficjalnym odczytaniu wyników dyrektor Anna Daszykowska złożyła nagrodzonym oraz opiekunom gratulacje, po czym zachęciła do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Zapraszamy do galerii zdjęć.