Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej"

07.09.2021 Kategoria: Inicjatywy

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Od dziesięciu lat jest to świetna okazja, by popularyzować fundamentalne dzieła polskiej kultury, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości i promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Lekturą tegorocznej jubileuszowej edycji był dramat Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej. Wybór tekstu nie jest przypadkowy, gdyż wpisuje się w obchody setnej rocznicy śmierci pisarki. W wystosowanym liście Pan Prezydent Andrzej Duda podkreślał wyjątkowość wspomnianego utworu. Wskazywał, iż dramat „piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło”.

Szkolne Narodowe Czytanie odbyło się 4 września 2021 roku. W sobotnie popołudnie przy wspólnej lekturze spotkali się nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele rodziców i dyrekcja szkoły. Lektorzy założyli kapelusze, zasiedli pod rozłożystym dębem i rozpoczęli literacką podróż wiodącą wprost do mieszkania Anieli Dulskiej. Wszyscy z entuzjazmem wcielili się w swoje role. Zdecydowanie wpłynęło to na pozytywny odbiór nieznanego młodzieży szkolnej tekstu oraz przyczyniło się do zainicjowania dyskusji na temat zmian w polskiej obyczajowości i kulturze.

Przedłużenie akcji nastąpiło w Dniu Czytania Książek, tj. 6 września br. Tego dnia na lekcjach języka polskiego uczniowie czytali fragmenty Moralności pani Dulskiej i zapoznawali się ze specyfiką dramatu. Była to świetna okazja do odkrywania uroków polszczyzny, literackich poszukiwań i wyrabiania pierwszych gustów czytelniczych.