V Gminny Konkurs Poprawności Językowej - podsumowanie

10.03.2023 Kategoria: Konkursy i zawody

Włączając się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu przygotowaliśmy V Gminny Konkurs Poprawności Językowej pod hasłem „Język moją wizytówką”. Jego celem jest uwrażliwianie na potrzebę dbania o piękno polszczyzny oraz rozwijanie zainteresowań polonistycznych młodzieży. Zgodnie z założeniami konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VI-VIII. Podczas tegorocznej odsłony chęć uczestnictwa zadeklarowalo 57 uczniów z siedmiu szkół podstawowych. Ostatecznie we wtorek 21 lutego br. test poprawności językowej rozwiązywało                   53 uczestników.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 7 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Zastępca Wójta Gminy Niebylec pan Krzysztof Koza, historyk Aleksander Bielenda, laureaci konkursu i wyróżnieni uczniowie wraz z ich opiekunami – nauczycielami języka polskiego.

Po krótkim przemówieniu otwierającym spotkanie dyrektor Anna Daszykowska oddała głos panu Aleksandrowi Bielendzie, wieloletniemu nauczycielowi, etnografowi, pisarzowi. Gość specjalny podczas spotkania zwrócił uwagę na konieczność odkrywania, doceniania i popularyzacji lokalnej historii, która ma znaczący wpływ na kształt polskiej kultury. Historyk odniósł się do biografii hrabianki pochodzącej z rodu właścicieli Niebylca – Henrietty Ewy Ankwiczówny. Dziewczyna była młodzieńczą miłością Adama Mickiewicza i stała się pierwowzorem postaci Ewy Horeszkówny z Pana Tadeusza. Historia nieszczęśliwego związku poety z piękną dziedziczką niebyleckich ziem zapisała się na kartach literatury polskiej.

Po wystąpieniu zaproszonego gościa nastąpiła część artystyczna. Inscenizacja Pana Tadeusza w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu rozpoczęła się wzruszającą inwokacją do Litwy. Dynamiczna akcja przeplatana fragmentami epopei narodowej koncentrowała się wokół zaognionego przez Gerwazego sporu o zamek. Występ zakończył korowód par i zatańczony przez uczniów polonez.

Po wrażeniach literacko-artystycznych ogłoszono wyniki konkursu, które prezentują się następująco:

Laureaci:

I miejsce: Klaudia Płonka, SP im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Jaworniku

II miejsce: Anna Lubas, SP im. Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej

III miejsce: Anna Bednarska, SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu

Wyróżnienia:

Bartłomiej Pitera, SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu

Magdalena Daszykowska, SP K. K. Baczyńskiego w Bliziance

Milena Pitera, ZS im. Świętej Rodziny w Lutczy

Natalia Gurgacz, ZS im. Świętej Rodziny w Lutczy

Julia Dudek, ZS im. Świętej Rodziny w Lutczy

Oliwia Bator, SP Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Jaworniku

Klaudia Babiarz, SP Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej

Daria Pszonka, SP im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego Połomi

Katarzyna Gosztyła, SP Nr 2 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Lutczy

Jeremi Szmigiel, ZS im. Świętej Rodziny w Lutczy

Piotr Stawarz, SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu

Gabriela Baszak, ZS im. Świętej Rodziny w Lutczy

Oliwia Ploch, SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu

Oliwia Turoń, SP Nr 2 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Lutczy

Nadia Antonik, SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Niebylcu

Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymał pamiątkowy dyplom. Zwycięzcy i wyróżnieni dodatkowo odebrali nagrody książkowe w postaci słowników językowych oraz drobnych upominków. Dyplomy zostały także wręczone opiekunom przygotowującym uczniów do udziału w konkursie.

Serdecznie dziękujemy fundatorom nagród, tj. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Niebylcu oraz pisarzowi i tłumaczowi panu Michałowi Rusinkowi, który na rzecz konkursu przekazał kilka egzemplarzy książek z osobistą dedykacją i autografem.

Gratulujemy laureatom oraz wyróżnionym, a szczególnie naszym uczenicom, Oliwii i Kasi. Życzymy Wam wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i dalszych sukcesów edukacyjnych. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo, a ich nauczycielom i rodzicom dziękujemy za wsparcie w motywowaniu do udziału w konkursie. Składamy także podziękowania wszystkim osobom, które były zaangażowane w przygotowanie konkursu i pomogły w jego realizacji.