Wspomnienie patrona

18.10.2018 Kategoria: Szkolne uroczystości

Dzisiaj przypada wspomnienie męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 roku ksiądz Jerzy poprowadził w bydgoskim kościele ostatnie w swym życiu rozważania różańcowe. W drodze powrotnej do Warszawy (niedaleko miejscowości Górsk) trzej funkcjonariusze MSW zatrzymali nagle samochód, którym przemieszczał się kapłan. Pod osłoną nocy kapelan "Solidarności" został zmuszony do opuszczenia pojazdu. Następnie księdza brutalnie pobito i wrzucono do bagażnika samochodu. Porywacze uprowadzili księdza wraz z jego kierowcą, Waldemarem Chrostowskim. Ten ocalał cudem. Choć był skuty kajdankami, wyskoczył z rozpędzonego samochodu złoczyńców. Tuż po godz. 22:00 jako pierwszy powiadomił władze o bestialskim uprowadzeniu ks. Jerzego1. W tym czasie porywacze wiozący pobitego już duchownego, który resztkami sił próbował ucieczki z bagażnika, kilkakrotnie zatrzymywali się, by ponownie bić go do nieprzytomności. Ostatecznie napastnicy przystąpili do realizacji dawno ustalonego planu - "uciszenia" niewygodnego kapłana. Skrępowali księdza Jerzego, a do jego nóg przywiązali worek wypełniony kamieniami. Około północy z zapory we Włocławku z wysokości kilkunastu metrów wrzucili księdza w odmęty Wisły. Nikt nigdy nie miał się o tym dowiedzieć...

W rocznicę śmierci bł. Jerzego Popiełuszki społeczność szkolna zebrała się podczas apelu na I piętrze przed tablicą poświęconą patronowi, aby w skupieniu oddać hołd błogosławionemu. Ksiądz Andrzej Chmiel odczytał wystosowany na tę okoliczność list od Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Wspomnieniu patrona towarzyszyła krótka modlitwa i refleksja.

1 Na podstawie oświadczenia Waldemara Chrostowskiego o godz. 22:10 dyżurny Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Toruniu sporządził notatkę na okoliczność uprowadzenia księdza. Z. Branach, Zlecenie na Popiełuszkę, Bydgoszcz 2014, s. 44.